kontakt: ul. Lipowa 8, 05-420 Józefów, tel./fax. (0-22) 789 28 32, kom. 665 051 081

Masz pytania?

ENERGIA WIATRU

Ktoś kto kiedyś wymyślił zwrot "walka z wiatrakami" jako określenie bezsensownej batalii przeciwko czemuś co i tak musi nastąpić, nawet nie przypuszczał, że będzie to miało kiedyś bezpośrednie znaczenie. Obecnie walka z wiatrakami mija się z celem gdyż bez żadnego oporu podbijają one kolejne kraje świata oraz serca ich mieszkańców.

Energia wiatru jest de facto odmianą energii słonecznej. Wiatr jako źródło energii został dostrzeżony stosunkowo wcześnie. Nic w tym dziwnego. W jeden wietrzny dzień można było wykonać więcej pracy dzięki wiatrakom niż przez tydzień ręcznie. Były one znane w starożytnych Chinach, Babilonii. W VIII wieku naszej ery powstały pierwsze wiatraki w Holandii. Jednak największe znaczenie miały one w XVI i XVII wieku. Po wynalezieniu maszyny parowej ich znaczenie zmalało, aby mogły przeżyć ponowny renesans pod koniec XX wieku. Ich liczba ciągle wzrasta a ich produkcja jest obecnie tak duża, że stanowią np. trzeci główny produkt eksportowy takich "wiatrakowych potęg" jak Dania. Ich liczba w tym kraju wynosi ok. 4000 sztuk.

Wiatrak na zdjęciu powyzej służy do produkcji prądu. Mierzy 60 metrów a średnica jego rotora wynosi 44 metry. Jego moc to 660 kW. Jest to wiatrak stosunkowo dużej wielkości i mocy - największy dostępny na rynku ma moc 2 MW.
Są jednak również i wiatraki zupełnie małe, do przydomowej produkcji prądu w gospodarstwie rolniczym, czy na działkę. Poniżej przedstawiony jest wiatrak o pionowej osi obrotu projektu ECO-IDEA produkowany przez firmę SURpol.

Wszystkie wiatraki składają się z kilku niezastąpionych elementów: - rotora / wirnika - składającego się z kilku łopat/ - konstrukcji nośnej - przekładni i generatora. W przypadku dużych wiatraków klasycznych niezbędna jest wieża, na której całość jest zamontowana, system hamulcowy, system przełożeń, instalacja odgromowa, oraz różnego typu instalacje meteorologiczne, kontrolne i sterujące (nie dotyczy to małych i średnich wiatraków o pionowej osi obrotu, które mają prostą i mocną budowę - bez konieczności stosowania przekładni, systemu hamowania, ustawiania na wiatr itp. dodatkowych urządzeń).

Oczywiście aby wiatrak działał, potrzebny jest wiatr. Większość dużych (klasycznych) wiatraków zaczyna produkować prąd przy prędkości wiatru 5-8 m/s przy czym uzyskują optimum przy prędkości 15 - 20 m/s. Po przekroczeniu tych wartości wydajność znowu spada aż to zupełnego zatrzymania i odwrócenia wiatraka od wiatru gdy jego prędkość przekroczy bezpieczną granicę.

Elektrownie o pionowej osi obrotu pracują niezależnie od kierunku wiatru, nie wymagają więc mechanizmu "ustawiania na wiatr". Wiatraki o pionowej osi obrotu startują już przy lekkim wietrze (ok. 2m/s). Bardzo istotne jest to, że wykorzystują krótkotrwałe podmuchy ze wszystkich kierunków - także z dołu i z góry. Wykorzystują każdy wiatr, więc pomimo mniejszej sprawności osiągają dobre wyniki.

Prąd wyprodukowany za pomocą wiatraków można zmagazynować w akumulatorach (rozwiązanie zalecane w przypadku małych, przydomowych elektrowni) bądź sprzedać do sieci (przy czym dostawca energii wyprodukowanej w ten sposób ma pierwszeństwo nad innymi dostawcami a państwowy odbiorca musi przyjąć całą wyprodukowaną przez niego energię - tak mówi polskie prawo).

|   O firmie   |   Historia   |   Oferta   |   Kontakt   |

projekt i wykonanie www.StudioGraficzne.com